>> Aktualności » Relacja ROT WŁ z Wojewódzkich obchodów Światowego Dnia Turystyki w Wieluniu

Relacja ROT WŁ z Wojewódzkich obchodów Światowego Dnia Turystyki w Wieluniu

2011-10-06

Zapraszamy do zapoznania się z relacją z ROT WŁ z wydarzeń z Wojewódzkich Obchodów Światowego Dnia Turystyki w Wieluniu.
Na obchodach obecni byli przedstawiciele Zarządu Łódzkiego Oddziału PIT: Jolanta Kondys-Sikora - Prezes Oddziału i Jan Różalski - Kierownik Oddziału.


W dniach 1 – 2 października odbyła się kolejna edycja Światowych Dni Turystyki. Tym razem wszyscy aktywni turyści oraz przedstawiciele branży turystycznej zjechali się do Wielunia, aby wspólnie świętować. Dzięki gościnności gospodarzy: Urzędu Gminy Wieluń oraz Starostwa Powiatowego w Wieluniu mieliśmy możliwość zwiedzić i poznać największe skarby tego regionu.

Głównym organizatorem obchodów była Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Łódzkiego oraz Urząd Marszałkowski w Łodzi, Urząd Gminy Wieluń i Starostwo Powiatowe w Wieluniu.

Na przyjezdnych gości oraz mieszakańców czekało mnóstwo atrakcji, takich jak: rajdy rowerowe, spacery piesze po mieście, wycieczki autokarowe po regionie, biegi na orientację, zabawy plebejskie, poszukiwanie bursztynu, występy muzyczne i wiele innych. Ponadto piękna, słoneczna pogoda sprawiła, że uroczystości w pełni się udały.

Wojewódzkie obchody Światowego Dnia Turystyki, które są świętem całej branży turystycznej to idealna chwila do uhonorowania ludzi zaangażowanych w rozwój turystyki w naszym regionie.

Podczas gali, którą prowadził konferansjer Pan Michał Płusa, wręczono wiele nagród, wyróżnień, certyfikatów i dyplomów.

Uroczystości na scenie rozpoczęto od ogłoszenia wyników przeprowadzonej po raz drugi w województwie łódzkim certyfikacji punktów informacji turystycznej. Sylwester Pawłowski Prezes ROTWŁ i Witold Stępień Marszałek Województwa Łódzkiego wręczyli 18 certyfikatów dla punktów informacji turystycznej z Łodzi i województwa łódzkiego

Następnie odbyło się rozstrzygnięcie konkursu „Perły w Koronie Województwa Łódzkiego”. – internetowego plebiscytu Portalu Naszemiasto.pl odbywającego się pod patronatem ROTWŁ. W tym roku plebiscyt odbywał się pod hasłem „Żyj aktywnie”. Przedstawiciel portalu Naszemiasto.pl i Dziennika Łódzkiego Marek Mikulski wraz z marszałkiem województwa Witoldem Stępniem oraz Prezesem ROT Województwa Łódzkiego Sylwestrem Pawłowskim wręczyli nagrodzonym pamiątkowe certyfikaty.

Następnie podsumowano konkurs na „Najlepszy Produkt Turystyczny Województwa Łódzkiego”, który Regionalna Organizacja Turystyczna przeprowadziła już po raz trzeci.

Jury przyznało 6 certyfikatów i 1 wyróżnienie. Certyfikaty wręczył prezes ROTWŁ Sylwester Pawłowski oraz Witold Stępień marszałek województwa.

W trakcie części oficjalnej odbyło się również wręczenie wyróżnień Marszałka Województwa Łódzkiego za działalności na rzecz rozwoju turystyki i promocji regionu łódzkiego oraz rozstrzygnięcie konkursu na najlepsze gospodarstwo agroturystyczne „Złota Grusza” prowadzonego przez Krajową Sieć Obszarów Wiejskich.

Oficjalną część uroczystości, która odbywała się na scenie przeplatały występy muzyczne solistów z Młodzieżowego Domu Kultury w Wieluniu oraz Zespołu: Tadeusza nic nie rusza działającego przy Wieluńskim Domu Kultury, a także prezentacje orietneeringu przygotowane przez Powiat Wieruszowski.

Drugi dzień uroczystości rozpoczął się od Konferencji nt. geoturystycznego wykorzystania Wyżyny Wieluńskiej. Geoturystyka w każdej gminie – czy to możliwe? Na te i inne pytania odpowiedzieli naukowcy podczas konferencji popularnonaukowej dotyczącej Jury Polskiej i Wyżyny Wieluńskiej, która odbyła się 2 października 2011 roku w Wieluńskim Domu Kultury. Spotkanie „Jura na bursztynowym szlaku” było okazją do zaprezentowania walorów geoturystycznych ziemi wieluńskiej.

W pigułce przedstawia je mapa geoturystyczna wydana przez Państwowy Instytut Geologiczny w Warszawie, której promocja odbyła się podczas wspomnianej konferencji. Publikacja „Załęczański Park Krajobrazowy i okolice. Wyżyna Wieluńska (część północna Jury Polskiej)” w skali 1:50 000 pokazuje przekrój geologiczny i walory przyrodnicze tego regionu. Uczestnicy konferencji mieli okazję wykorzystać tą mapę w praktyce, podczas wycieczki do Olewina, gdzie znajdują się piaski żelaziste.

Posiadacze paszportu turystycznego mogli wziąć udział w konkursie. Turyści, którzy w dniach 1 – 2 października odwiedzili minimum pięć opisanych w paszporcie atrakcji, zdobyli specjalne pieczątki i złożyli kupon w Punkcie Informacji Turystycznej w Wieluniu lub w Punkcie Informacji Turystycznej w Łodzi, przy ulicy Sienkiewicza 67, wezmą udział w losowaniu atrakcyjnych nagród. Wyniki konkursu poznamy wkrótce. Lista nagrodzonych osób ukaże się na stronie ROTWŁ.

Światowe Dni Turystyki w Wieluniu udały się niewątpliwie, nie tylko ze względu na przepiękną pogodę, ale również dzięki pracy i zaangażowaniu wielu ludzi i instytucji, którzy poświęcili wiele cennego czasu oraz chęci w celu przygotowania imprezy.

Autor relacji: Michalina Ziemniewicz ROT WŁ - mziemniewicz@rotwl.pl


O izbie | Członkowie | Zarząd Oddziału | Aktualności i komunikaty | Oddziały PIT | Galeria | Kontakt
Stronę odwiedzono 736336 razy. Copyright (C) 2008 by keid.pl